niedziela, 30 listopada 2014
Stanisław Lem
Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 we Lwowie. Zmarł 27 marca 2006 w Krakowie. Był wielkim polskim pisarzem i filozofem. Jako jeden z pierwszych pisał książki z gatunku fantastyki. W czasach gdy ludziom nawet się nie śniło o lotach na inne planety, on już o tym pisał. Był pisarzem cenionym na całym świecie. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków obcych.
Był odznaczony między innymi medalem „Gloria Artis” i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego. Nazwano też kilka polskich ulic imieniem Stanisława Lema.
Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie
Najwybitniejszymi książkami Lema są "Solaris" i " Powrót z gwiazd".
W 1987 ukazała się ostatnia napisana przez Lema powieść "Fiasko". Utwór poświęcony problematyce pierwszych lotów do innej gwiazdy oraz próby kontaktu z pozaziemską cywilizacją. Temat ten był podejmowany przez autora od najwcześniejszych utworów fantastycznonaukowych.
W 1987 ukazał się książka Stanisława Beresia pod tytułem "Rozmowy ze Stanisławem Lemem". Jest to bardzo obszerny wywiad w którym Stanisław Lem opowiada o swoim życiu i twórczości oraz przedstawia swoje poglądy na świat. Ta książka została ocenzurowana (z powodu jego krytyki ustroju politycznego Polski, zostały wycięte znaczne fragmenty wywiadu). W 2002 wydano drugie wydanie tej książki (już bez cenzury) pod nowym tytułem "Tako rzecze ... Lem".
W 1989 Lem zadeklarował zaprzestanie pisania beletrystyki.Od tego czasu zajmował się głównie publicystyką. W następnych latach opublikował tylko kilka krótkich opowiadań, które ukazały się w czasopiśmie „Playboy Polska”. Stanisław Lem prowadził obszerną korespondencje z wieloma filozofami i pisarzami na całym świecie. W 2002 zostały opublikowane listy pisane przez Lema do różnych adresatów o tytule "Listy albo opór materii".
CIEKAWOSTKA: w testach IQ, którym zostali poddani wszyscy maturzyści w województwie lwowskim przed II wojną światową, Stanisław Lem wypadł najlepiej ze wszystkich maturzystów, bo uzyskał wynik 185 punktów.
A to film, w którym Stanisław Lem opowiada o sobie: LEM
Nie obejrzałem go, bo jest trochę trudny, ale kiedyś może do niego wrócę.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz